گزارش برنامه : كلـــون بستــك

تاريخ اجراء : 24/09/1385

مسئول برنامه : داود قلعه گير

تعداد شركت كننده : 23 نفر

 

قله كلون بستك از جمله مرتفع ترين قلل البرز است كه در قسمت شمال آباديهاي " دربند سر" و" شمشك" قرار گرفته است. در شمال آن دره رودخانه دريوك – رودخانه اي كه از ارتفاعات برج "خلنو" و "سركچال" و "هرزه كوه" سرچشمه مي گيرد – و در وراي آن خط الراس بزرگ سه چال – كه به سان ديواري دريوك را محاصره كرده است – قرار دارد. "كلون بستك" يا به قول برخي از اهالي "خورتوئك" يعني جايي كه صبح هنگام پرتوهاي طلايي خورشيد براي اولين بار در توك آن جوانه مي زند. از جنوب بوسيله گردنه 3300 متري ديزين به قله 3719 متري دشت مانند "سي چال" و پيست ديزين و از شرق توسط خط الراس لبه مانندي به قله 4210 متري "سركچال"  منتهي مي گردد. كلون بستك را از دو مسير متفاوت و مشترك  مي توان صعود كرد: مسير اول از دربند سر  و دوم از مسير گردنه ديزين است كه در اينجا به دليل لغزندگي جاده مسير دوم را انتخاب كرديم.

طبق برنامه حركت ساعت 4 صبح از ميدان آزادي، مقابل ايران فيلم با يك دستگاه اتوبوس آغاز و از جاده مخصوص كرج به طرف ايستگاه دوم يعني سايپا  حركت كرده و ساعت 4:30 بعد سوار كردن تعدادي از همنوردان به طرف كرج حركت كرديم و ساعت 5:20 بعد از سوار شدن تعداد ديگري از همنوردان  در ابتداي ورودي كرج به طرف ديزين حركت كرديم. وضعيت هوا خوب و هوا صاف  بود. در بين راه و داخل ماشين صبحانه خورديم و ساعت 7:30 به مدت 10 دقيقه در پمپ بنزين نساء جهت نماز توقف كرديم.

 ساعت 8:10 به پيست ديزين رسيديم . به مدت ۲۰ دقیقه جهت آماده شدن  تيم  معتل شده و ساعت 8:30 حركت از ابتداي پيست ديزين با معارفه دوستان آغاز شد.

 

Image hosting by TinyPic

 

 

 

 

از داخل دره اي در گراي 135 در امتداد دکلهای تلسیژبه طرف گردنه ديزين به راه افتاديم . ساعت 8:45 در سمت راست به يك جاده خاكي رسيديم كه مسير را از جاده به طرف گردنه ادامه داديم – در گراي 310 دوشاخ علم كوه و قله علم كوه نمايان بود.

 

 

 

 

 ساعت 10:40 بعد از كمي برفكوبي به گردنه ديزين رسيديم و به مدت 20 دقيقه در روي گردنه استراحت كرديم.

 

 

 

به دليل زياد بودن نفرات تيم و وقت كم براي صعود قله تصميم گرفته شد كه تيم را به دو تيم 1 و 2 تقسيم كرده و تيم 1 با سرعت بيشتري صعود را ادامه دهد. با اعلام مسئول برنامه مبني بر اينكه افرادي كه توانايي بيشتري دارند و مي توانند با سرعت بيشتري صعود را انجام دهند در تيم اول و ما بقي در تيم دوم حركت كنند مسير را به طرف قله ادامه داديم. تیم اول شامل ۸ نفر به سرپرستی حبیب ملاء و ما بقی در تیم دوم به سرپرستی مصطفی تخیری تشکیل شد. حالا قله در گراي 55 از گردنه قابل رويت است. كم كم مه همه جا را فرا مي گيرد و ما مسير را از روي يال به طرف قله ادامه مي دهيم.

 

 

 

 

 كم كم مه به طرف پائين رفته و در اطرافمان مناظر بسيار ديدني را به نظاره هستيم.

 

 

 

مسير خط الراس سركچال هم در طرف راست ما كاملا مشخص است.

 

 

 بعد از عبور از يال و برفكوبي زياد ساعت 14 به زير آخرين شيب قله رسيديم.

 

 

 

 به علت كمبود وقت و اينكه در موقع برگشت ممكن است با تاريكي  روبرو شويم با اعلام مسئول برنامه تصميم به برگشت گرفتيم.

 

 

 

 

 

در هنگام برگشت با كنار رفتن ابرها  بامنظره بسيار زيبايي  از قله دماوند روبرو شديم كه در سمت چپ ما خود نمايي مي كرد.

 

 

  ساعت 15:45 به گردنه ديزين رسيديم و تصميم گرفتيم كه قبل از بسته شدن تله كابين به آن برسيم و با تله

پائين برويم. از گردنه به طرف ايستگاه تله كابين به راه افتاديم و ساعت 4:10 به ايستگاه تله کابین رسيديم كه متاسفانه  متصدي آن گفت كه 20 دقيقه قبل تله تعطيل شده است. ناچارا از داخل پيست شروع به پايين رفتن كرديم. در ابتدا نيم ساعتي برف كوبي كرديم، سپس وارد محوطه اصلي پيست كه برف كوبي شده بود شديم. ساعت 5:10 به اتوبوس رسيديم . بعد از صرف نهار و كمي استراحت ساعت 5:45 به طرف كرج حركت كرديم و ساعت 7:30 وارد كرج شديم،‌ كه تعدادي از دوستان كرجي پياده شدند و اتوبوس به طرف تهران حركت كرد و ساعت 8:30 ساير دوستان نيز در ميدان آزادي پياده شدند و برنامه به خوبي به اتمام رسيد.

  

اعضاء شركت كننده :

1-     مصطفي تخيري (سرپرست گروه)

2-     2- داود قلعه گير (مسئول برنامه)

3-     محمد نصيري (عكاس)

4-     كيوان تتاپور (فيلم بردار)

5-     ابوالحسن نادي (تداركات)

6-     حبيب ملا (مسئول فني)

7-     ابراهيم فرجي پور

8-     محمدرضا رشوند

9-     كامران كشتكار

10- علي عباس قريشي

11- محمد رضا يادگاري (گزارشگر)

12-  علي رضا اكبري

13- غلامرضا ارچنگ

14-  صابر مظلومي (ميهمان)

15-  خانم مريم ساجدي صيا (دانشگاه تهران)

16- سعيد پور حيدري (دانشگاه تهران)

17- خانم  ليلاعطري (اسلامشهر)

18- خانم سميه بهاور (اسلامشهر)

19- حسين پاشاپور

20- بهبود بيات

 

گزارش : محمد رضا یادگاری

+ نوشته شده توسط گروهي از كوهنوردان در پنجشنبه ۳۰ آذر۱۳۸۵ و ساعت ۴:۲ قبل از ظهر |

درفك كوهي با ارتفاع 2706 متر از سطح دريا واقع در رشته كوههاي البرز مركزي در شمال شرقي شهرستان رودبار ميباشد.

نقطه آغازين بلنديهاي شرق دره سپيد رود ميباشد. رشته كوههاي طالش تا مرز اين دره پيش آمده واز آن پس قله درفك با كوهپايه هاي جنگلي انبوه‌‌( غرب وشمال) و ديواره ايي صخره اي و سترگ تمام دشت گيلان را در بر گرفته است .

شايد در نظر عده ايي ارتفاع نه چندان زياد اين قله تناسب تعاريف مارا با عظمت توصيف شده آن زير سوال ببرد.!

اما بايد بدانيم با توجه به ارتفاع دشت گيلان ( نزديك به صفر ) قله اي منفرد با ارتفاع بيش از 2700 متر تا چه اندازه ميتواند خوش منظره بوده و صعود ي دلنشين را نيز در پي داشته باشد.

در دامنه هاي شمالي آن شهرهاي رشت ولاهيجان وسياهكل از جهت غرب به جاده قزوين- رشت وهمچنين دره سفيد رود و از طرف جنوب نيز به منطقه ديلمان منتهي ميشود.

نام درفك برگرفته از دو نظريه مي باشد:

الف ) دال فك آشيانه عقاب

ب) بر گرفته از قوم دربيكDerbik  مي باشد كه گويا تيره اي از سكاييان بوده ودرحوالي درياي خزر مسكن داشته اند.

با توجه به شواهد موجود در سنگ هاي اين ارتفاعات به نظر مي رسد كه در گذشته هاي دور درفك كوهي آتشفشاني بوده است. جبهه هاي متفاوت درفك هر يك ويژگي هاي خاص خود را دارند كه از جهات جغرافيايي وپوشش گياهي از مناطق نيمه خشك ومراتع سر سبز تا جنگل هاي انبوه متغير مي باشد.

براي صعود به درفك 6 مسير شناخته شده است كه نام مسير ها در ذيل معرفي مي­گردد وبراي اطلاع بيشتر مي توانيد به شماره 27 فصلنامه كوه مراجعه كنيد.

1. مسير شاه شهيدان (جبهه شرقي)

2. مسير راجعون (جبهه جنوب غربي )

  3.مسير شير كوه(جبهه جنوب غربي)

  4.مسير دفراز (جبهه جنوب غربي)

  5.مسير اسطلخ جان (جبهه غربي)            

 6.مسير كرده سرا (جبهه شمالي ) كه خود شامل سه مسير                                                      شمال غربي

                      شمالي

                      شمال شرقي(اشتينو)

 

 بيشترين درختان اين منطقه درمسيرجاده اصلي درختان زيتون و در ارتفاعات با درختان توسكا و افرا و راش برخورد ميكنيم.

مشكل اهالي اين منطقه خصوصا هنگام صعود كمبود آب است يا به سخن بهتر عدم وجود چشمه ونوع خاك زمين اين ناحيه كه آب را به خود ميكشد و به اعماق زمين هدايت ميكند.

كاسه درفك به طول 2 هزار متر و عرض هفتصد متر ميباشد. فاصله قله از روي گردنه نيم ساعت بيشتر نيست. از روي قله دهات اطراف رودبار كاملا مشخص است در قسمت جنوب شرقي قله منطقه شاه شهيدان و ديلمان دره سفيد رود وكوه رستم چال وسماموس در قسمت شرق قله منطقه شاه معلم  نيز در قسمت شمال غرب به وضوح پيداست.

در كاسه قله 10 الي 15 كلبه سنگي وجود دارد كه در فصول پاييز وزمستان خالي است وآبگيرهاي كوچك براي استفاده دام ها و يك غار يخي به طول 100متر و عرض 40 متر در قسمت جنوب غربي كاسه وجود دارد كه آب آشاميدني اهالي از ابن غار تامين مي شود. اين غار به دليل موقعيت خاص آن در تمام فصول سال پر از يخ ميباشد ورودي آن بزرگ و سراشيب برفي تندي دارد.

مسير شاه شهيدان

براي دستيابي به اين مسير مي بايست به سياهكل برويم و از آنجا در جاده آسفالته و كوهستاني ديلمان خود را به قلب كوههاي ديلمان برسانيم ودر مجموع از سياهكل تا شاه شهيدان حدود 5/1 ساعت زمان نياز داريم كه از روستاهاي لونك بندبن آسيابرميگذريم.

برنامه صبح چهارشنبه 3/8/1385 از تهران حركت به طرف رودبار آغاز شد و شب در امامزاده شاه شهيدان به استراحت و زيارت گذرانديم. صبح پنج شنبه 4/8 ساعت 45/5 حركت از ابتداي شاه شهيدان به صورت مراتع و علفزار شروع مي شود وپس از حدود1 ساعت به ابتداي مسير جنگلي خواهيم رسيد عبور از جنگل نيز حدود يك ساعت از ما وقت ميگيرد.ساعت 8 به اربناب  كه چند كلبه ييلاقي دارد وچشمه اي دارد ميرسيم كه مي بايست آب آشاميدني تا قله را از آن برداريم.

از جنگل كم كم خارج شده وساعت 9 در مسيري كه شبيه مسيل رودخانه است به تدريج صعود كرده وساعت 45/9 مسير جاده مانندي نمايان مي شود كه از سمت راست ميتوان به كاسه درفك رسيدو از سمت چپ به ارتفاعات قله دست يافت .

كه تصميم گروه حركت به طرف كاسه درفك بود ساعت 30/10 به كاسه درفك رسيديم و بعد از يك ساعت استراحت و ديدار از غار مسير برگشت را پيش گرفتيم  و ساعت 30/2 در امامزاده شاه شهيدان با ناهاري گرم دوستان پذيراي كوهنوردان بودند.  

 

 

 Image hosting by TinyPic

 

 

 Image hosting by TinyPic

 

 Image hosting by TinyPic

 

 

 Image hosting by TinyPic

 

 

 

 

 

 گزارش : خانم لیلا عطری

 

 

 

 

 

+ نوشته شده توسط گروهي از كوهنوردان در سه شنبه ۲۸ آذر۱۳۸۵ و ساعت ۱۵:۴۶ بعد از ظهر |
كلاس آموزش نقشه خواني و كار با قطب نما و آشنايي با GPS آقاي "نصيري" در روزهاي سه شنبه و چهارشنبه ۲۱و۲۲/۰۹/۱۳۸۵ برگزار گرديد.

جهت تهيه جزوه با آقاي "محمدرضا يادگاري" تماس بگيريد: ۰۹۱۲۲۶۰۷۸۴۶   داخلی :۲۱۴۷

+ نوشته شده توسط گروهي از كوهنوردان در پنجشنبه ۲۳ آذر۱۳۸۵ و ساعت ۸:۱۴ قبل از ظهر |

Powered by WebGozar

Powered By
BLOGFA.COM