تاريخ14/10 /1391  الي 15/10/91

تعداد حادثه : صفر

محل اجراي برنامه  : استان همدان

جمع مبلغ هزينه :                          ريال

زمان رفت وبرگشت : 2 روز

بودجه تخصيص يافته:                    ريال

تعداد شركت كننده 18 نفر

تجهيزات استفاده شده : كفش و لباس مناسب فصل 

مسئول برنامه فرجي پور

نواقص برنامه : ندارد

 وسايل رفت وآمد: ميني بوس

مدارك پيوست : دارد


 

صبح روز  پنجشنبه عازم استان همدان شديم؛ به سرزمینی که بوعلی سینا و باباطاهر در آنجا آرامیده اند و به دیدار کوهی رفتیم  که در تاریخ و ادبیات ما سهم به سزایی دارد، آری الوند با 3580 متر ارتفاع در شهر همدان كه  در ضلع شمال غرب آن واقع شده است. تيم کوهنوردی سایپا طبق تقویم سالیانه خود راهی قله  الوند گردید. به گنجنامه  پای کوه میرسیم  براساس هماهنگی از قبل آقای جلال چشمه قصابانی از نخستین فاتحان قله اورست و تنها ایرانی که دو بار موفق به صعود این کوه سترگ گرديده و در کارنامه خود 5 قله مرتفع جهان را تا كنون صعود كرده و نيز مربی تیم های ملی کوهنوردی  می باشد.كه  به ما ملحق می گردد. پس از رسیدن به پناهگاه چال  میشان و اقامت شبانه در آنجا به  خاطرات آقای چشمه قصابانی و نخستین صعود او به قله  اورست گوش فرا ميدهيم  ودوستان محو صحبت های او می گردند. صبح جمعه در تاریکی هوا و در سوز صبحگاهی گام های خود را بر روی برف و یخ می گذاریم. و صدای ترد برف تنها صدای حاکم است که با آن راه را تا تخت نادر  ادامه داده و در آنجا به تماشای طلوعی زیبا در هوای سرد ايستاده و گرم می شویم سپس مسير مورد نظر و

گامهای بعدی را در شیب منتهی به قله بر میداریم از دور سنگ هاي روی هم چیده شده قله الوند و بزرگترین آنها که نام قله را بر خود نهاده است را می بینیم. که در بازی ابرها. گاه از چشم هایمان دور می گردد، پایان راه سنگ است ویخ، پس از تلاشی بر روی آنها به قله می رسیم و طبق روال گذشته با انداختن  تعدادي  عکس یادگاری با آرم شركت سایپا  به پايان بر نامه رسيده و قله را ترك و عازم پناهگاه چال  میشان، گنج نامه وسپس  تهران مي شويم .

گزارش و عكس : محمد نصيري

+ نوشته شده توسط گروهي از كوهنوردان در یکشنبه ۱۷ دی۱۳۹۱ و ساعت ۱۵:۴۴ بعد از ظهر |

گزارش برنامه صعود به قله كهار

سرپرست برنامه: محمد نصيري

حاضرين : آقايان محمد نصيري ، منوچهر سلطاني، حبيب ملا، موسي مرادي، اكبر سهرابي ، محمد جواد اكبري و روح اله خداوردي

زمان اجراي برنامه :  پنج شنبه وجمعه 17-16/9/91

ارتفاع مبدا(روستاي كلوان) : 2100 متر

ارتفاع قله: كهار 4050 متر

موقعيت جغرافيايي :

قلل کهار و ناز به ارتفاع ۴۰۵۰ و ۴۱۰۸ در منطقه البرز غربي واقع شده اند. اين قلل به طور طبيعي جدا کننده دره جاده چالوس و طالقان مي باشد. جبهه شمالي قلل ناز و کهار و خط الراس غربي آن کاملا مشرف به منطقه طالقان است و جبهه شمالي خط الراس شرقي آن مشرف به گردنه عسلک و دره هاي آزادبر و کهنه ده مي باشد که در نهايت به روستاي گچسر ختم مي شود. جانپناه كهار در ارتفاع 3200متري قرار دارد.

دسترسي به قله:

 جاده چالوس ، بعد از پل خواب ، جاده سمت چپ ، روستای کلوان

شرح برنامه:

طبق برنامه ريزي قبلي قرار بود برنامه صعود به قله آزادكوه انجام شود اما با توجه به شرايط بد آب و هوا برنامه صعود به قله كهار جايگزين شد. تيم ساعت 12 روز پنجشنبه به روستاي كلوان رسيده و پس از آماده شدن تيم و توزيع لوازم عمومي و چادرها ميان نفرات حركت از روستا راس ساعت 13 در شرايط هواي مه الود و برفي اغاز شد. حدود ساعت 18 به جانپناه رسيده و در كنار جانپناه 3 تخته چادر زده و شب را سپري كرديم. طبق اعلام سرپرست برنامه حركت به سمت قله راس ساعت 9صبح روز جمعه در هواي صاف و افتابي اغاز شده و تيم حدود ساعت 13 به قله 4050 متري كهار رسيد. با توجه به وزش باد شديد در قله ، توقف كوتاهي در قله داشته و بلافاصله به سمت پايين حركت كرده و ساعت 14:30 به جانپناه و نهايتا ساعت 17 به روستاي كلوان رسيديم.

با آرزوي موفقيت براي تمام کوهنوردان و به اميد صعودي ديگر و پر بارتر براي تيم کوهنوردي شرکت سايپا

گزارش : روح ا... خداوردي

+ نوشته شده توسط گروهي از كوهنوردان در دوشنبه ۲۰ آذر۱۳۹۱ و ساعت ۷:۱۷ قبل از ظهر |

گزارش صعود تيم كوهنوردي كارگري شركت سايپا به قله پهنه سار( گندم چال)  از روستاي خوربه مناسبت روز تربيت بدني

تاريخ اجرا: 5 شنبه 91/7/27  

تعداد شركت كنندگان : 12 نفر

سرپرست برنامه: روح اله خداوردي


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط گروهي از كوهنوردان در یکشنبه ۳۰ مهر۱۳۹۱ و ساعت ۶:۴۳ قبل از ظهر |

صعود تيم كوهنوردي سايپا به قله شير كوه

شير كوه يزد به ارتفاع 4075متر در تاريخ 7مهرماه توسط تيم كوهنوردي سايپا صعود شد. مسير زيبا و ديواره هاي صخره اي و گاهاً صعب العبور در انتهاي تاريكي شب و سحرگاهي به اميد روزنه هاي نور خورشيد طي مي شود  و اعضاي تيم بي تب و تاب و در شوق آزمون با صخره و سنگ، خود را به جان پناه رسانده و پس از استراحتي كوتاه باقيمانده مسير كه مشرف به شهر يزد مي باشد و گاهاً با مشاهده حياط وحش ادامه مي دهند. اعضا تيم در نيمه هاي روز درهواي مطبوع و رگبار زودگذر بر روي قله همديگر را در آغوش كشيده و از فرجام نيك و كار جمعي اشك شوق مي ريزند. همچني نمناسبت روز جهاني كوهستان بخشي از زباله هاي مسيرقله مذكورتوسط تيم كوهنوردي سايپا پاكسازي شد.

 

شير كوه 91/07/06

لازم به ذكر است بر روي قله با مشاهده وسيله نقليه اعضاء تيم شگفت زده شده بودند و پس ازبررسي متوجه شديم كه بدليل جاده سازي به بهلنه سركشي از سايت تلفن همراه و همچنين پناهگاه سازي ، تردد خودرو و صعود به قله انجام مي پذيرد.در همين خصوص لازم است هيئت كوهنوردي استان يزد و نيز فدراسيون كوهنوردي نسبت به موضوع فوق نظارت و بررسي بيشتري بنمايند.و نسبت به تردد خودروهاي متفرقه در منطقه مذكور جلوگيري به عمل آيد.

سرپرست برنامه : حسين دهقان نيري

تاريخ اجراء برنامه :6 و 7 مهر ماه 1391

تعداد همنوردان شركت كننده در برنامه : 17 نفر

نويسنده گزارش برنامه : ابراهيم فرجي پور

+ نوشته شده توسط رستم یادگاری در سه شنبه ۱۱ مهر۱۳۹۱ و ساعت ۹:۲۹ قبل از ظهر |

گزارش برنامه غار امجک(استان مرکزی)

گروه کوهنوردی سایپا به اتفاق 7نفر از اعضاء خود در تاريخ 91/05/91 از غار زیبای امجک بازدید کردندکه اطلاعات ان به شرح ذیل میباشد

مسیر غار:

اتوبان تهران-همدان-غرق آباد- 6 کیلومتر بعد از نوبران-جاده فرعی آسفالته سمت چپ به سمت روستای گزاوند-روستای

 احمد آباد(جمعا 205کیلومتر معادل 3ساعت با سواری


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط گروهي از كوهنوردان در سه شنبه ۱۷ مرداد۱۳۹۱ و ساعت ۳:۲ قبل از ظهر |

 گروه كوهنوردي سايپا برفراز دماوند ( ارتفاع قله 5671 متر )  

برطبق تقويم سال گروه صعود از دو جبهه دماوند(تيم A شمالي و تيمB جنوبي ) را طراحي كرده بوديم كه روزهاي چهارشنبه تاجمعه اجرا شود پس از ثبت نام درروز دوشنبه و مشخص شدن افراد، روز سه شنبه ساعت 16الي 18 در اتاق آموزش سالن پرس براي اعضايي كه اولين بار مي خواستند  دماوند را صعود كنند آموزش ايمني ، تغذيه، پوشاك ، كمك هاي اوليه ،كوله چيني و استثنايي بودن شرايط جوي قله دماوند(با وجود بخار گوگرد، كم فشار بودن اكسيژن اطراف قله  از بارگاه سوم به بعد و متغيير بودن هر لحظه وضعيت هوا) از سوي سرپرست محترم تيم برگزار شد،سپس با توجه به گزارش شرايط خراب بودن وضع جوي كوهستان ، و خطرناك بودن جبهه شمالي در اين شرايط آب وهوايي و مشورت با ديگر مربيان تصميم گرفته شد كه فقط از يك جبهه صعود انجام شود.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط گروهي از كوهنوردان در سه شنبه ۳ مرداد۱۳۹۱ و ساعت ۷:۵۷ قبل از ظهر |

سرپرست برنامه: ابراهيم فرجي پور

مسئول برنامه : علي ابراهيم زاده

زمان اجراي برنامه :  پنج شنبه وجمعه 9-8/4/91

تعداد حاضرين: 16 نفر

ارتفاع مبدا(روستاي كلوان) : 2100 متر

ارتفاع قله: ناز 4108 متر


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط گروهي از كوهنوردان در یکشنبه ۱۸ تیر۱۳۹۱ و ساعت ۲۰:۱۶ بعد از ظهر |

مسئول برنامه: عليرضا غلامزاده

تاريخ اجرا: جمعه 16/4/91

حاضرين : اقايان عليرضا غلامزاده، مهدي بصيري، قاسم محمد زاده و روح اله خداوردي

موقعيت جغرافيايي:

غار گل زرد در منطقه پلور و در مراتع شمالي روستاي منظريه قرار دارد .غار گل زرد، غاري رودخانه‌اي است كه در دامنه جنوب شرقي قله 3 هزار و 706 متري گل زرد (از مجموعه قلل ناظر دماوند) قرار دارد. جاده خاكي منتهي به گل زرد 4 كيلومتر طول داشته و در65 كيلومتري جاده هراز قرار دارد. اين جاده درست بعد از بهمن گيرهاي پايين گردنه امامزاده هاشم و روبروي پمپ بنزين پلور قرار دارد و انتهاي آن به يك كلبه كوهستاني مي رسد. از كنار كلبه، با 30 دقيقه پياده روي  دهانه غار نمايان مي شود.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط گروهي از كوهنوردان در شنبه ۱۷ تیر۱۳۹۱ و ساعت ۲۳:۴۷ بعد از ظهر |

گزارش برنامه صعود به قله  4025 متري وروشت

موقعيت جغرافيايي:

قله وروشت شمالی ترین قله چهار هزار متری البرز مرکزی با ارتفاع 4025 متر مي باشد كه درمنطقه حفاظت شده وروشت در شهر نور استان مازندران واقع می باشد. اين منطقه کلکسیونی از انواع گل ها و گیاهان متنوع است. خصوصاً در فصل بهارحیواناتی مانند گراز و خرگوش و ... در منطقه وجود دارد.

 نحوه دسترسي به روستاي صعود از تهران :جاده چالوس بعد از سياه بيشه ( تقريبا" 70 کيلومتری چالوس ) و تونل کندوان 12 کیلومتر بعد از پل زنگوله روستای هريجان به ارتفاع 2000 .

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط گروهي از كوهنوردان در شنبه ۲۷ خرداد۱۳۹۱ و ساعت ۱۲:۳۶ بعد از ظهر |

گزارش برنامه صعود به ارتفاعات قلعه منصور (واقع در روستاي هرنج از توابع مركزي شهرستان طالقان)

تاريخ اجرا: جمعه 91/02/22

سرپرست برنامه: ابراهيم فرجي پور

مسو.ل برنامه: رستم يادگاري


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط گروهي از كوهنوردان در شنبه ۲۳ اردیبهشت۱۳۹۱ و ساعت ۱۲:۳۲ بعد از ظهر |

در راستاي معرفي برنامه هاي انفرادي و شخصي اجرا شده توسط همنوردان گروه ، ضمن عرض تبريك به دوستان همنورد شركت كننده در برنامه شخصي صعود خط الراس صات(4020 متر) به شاه البرز(4250 متر) متن كامل گزارش برنامه و عكس هاي مربوطه را در قسمت ادامه مطلب مطالعه بفرمائيد.

 

اين برنامه به صورت كاملاً شخصي برگزار و اجرا گرديده و

صعود مربوط به هيچ نهاد و ارگاني نمي باشد. 


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط رستم یادگاری در یکشنبه ۲۰ آذر۱۳۹۰ و ساعت ۹:۵۳ قبل از ظهر |

زرين‌كوه‌ به‌ معني‌ كوه‌ زرين‌است‌. سنگ‌هاي‌ قيمتي‌ كه‌ شايد بخاطر زينتي‌ بودن‌شان‌ ارزنده‌ تلقي‌ شوند. اين‌ قله‌ در زيرمجموعه‌ دماوند در البرز مركزي‌ واقع‌ شده‌ است.براي‌ رسيدن‌ به‌ پاي‌ اين‌ كوه‌ بايد حدود 60 كيلومتر از تهران‌ در مسير شمال‌ شرق‌ پيش‌رويم‌.
زرين‌كوه‌ برفراز روستاي‌ جابان‌ از توابع‌ شهرستان‌ دماوند قد برآسمان‌ كشيده‌ و يخچال‌هاي‌ قله‌اش‌ از جاده‌ محور تهران‌ فيروزكوه‌ به‌ چشم‌ مي‌آيد. وارد شهر مهاجرنشين‌ بومهن‌ سرزمين‌ آفتاب‌ برآوران‌ مي‌شويم‌.انتهاي‌ اين‌ شهر به‌ دو شاخه‌ تقسيم‌ مي‌شود.جاده‌يي‌ كه‌ به‌ رودهن‌، آبعلي‌ و از آن جا به‌ محور هراز ختم‌ مي‌شد تا رسيدن‌ به‌ جنگل‌هاي‌ سبز آمل‌ و جاده‌يي‌ از بومهن‌ به‌ گيلاوند و محور فيروزكوه‌ مي‌رسد تا رسيدن‌ به‌ جنگل‌هاي‌ كوهستاني‌ سوادكوه‌ و قائم شهر در ابتداي‌ ورودي‌ غربي‌ استان‌ مازندران‌.پس‌ از گذر از دو راهي‌ گيلاوند، روستاهاي‌ آبسرد، آينه‌ورزان‌ و جابان‌ در راهند.جابان‌ روستايي‌ نشسته‌ بردامن‌ البرز با طبيعتي‌ بسيار سبز محصور كننده‌ است‌.

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط گروهي از كوهنوردان در دوشنبه ۱۹ اردیبهشت۱۳۹۰ و ساعت ۱:۵۹ قبل از ظهر |
تصاويري از برنامه پهنه سار

+ نوشته شده توسط محمدرضا يادگاري در چهارشنبه ۲۲ دی۱۳۸۹ و ساعت ۲:۳۰ قبل از ظهر |

درفک در مرکز مثلثي بين دو شهرستان رودبار و سياهکل بر فراز منطقه ديلمان، عمارلو و خرگام چون دري درخشان، واقع شده است.کوه درفک به ارتفاع 2703 متر نقطه آغازين بلندي هاي شرق دره سپيدرود بوده و رشته کوههاي غرب گيلان (تالش) تا مرز اين دره پيش آمده و از آن پس قله درفک با کوهپايه هاي جنگلي انبوه (در غرب و شمال) و ديواره صخره اي و سترگش تمام دشت گيلان را در بر گرفته است. تک قله کم ارتفاع و غير جنگلي درفک که در واقع آتشفشاني خاموش مي باشد در متنهي اليه ناحيه کوهستاني البرز غربي در نزديکي مرزهاي کوهستاني کوهاي گشلان قرارداشته و از شمال توسط يک ديواره عظيم آهکي 500 متري به منطقه جنگلي سياهکل و ديلمان،از جنوب به منطقه جيرنده و از شرق به ديلمان و از غرب به دره رودخانه سفيد رود محدود مي گردد.درفک از سمت شمال امتداد ندارد و دامنه هاي شمالي اين کوهستان عمدتاً جنگلي بوده وبه دشت گيلان و درياي خزر مشرف است و در جنوب کاملاً کوهستاني و عاري از جنگل مي باشد. اين کوه از سمت جنوب به کوههاي منجيل متصل شده است و از مشرق و جنوب شرقي ناظر به کوههاي پيشکوه و رشته کوههاي عظيم تخت سليمان مي باشد و تا دره سه هزار تنکابن ادامه مي يابد. غرب اين کوه بيشتر به اعماق دره سيپدرود پيوند مي خورد تا آغازي باشد براي ارتفاعات البرز غربي.

تاريخچه ي قله ي درفک:

زلزله مهيب 31 خرداد ماه سال 1369 که قسمت هايي از بخش تيغه اي اين قله را در هم فرو ريخت و از آن زمان تا کنون هر سال بر شدت فرسايش اين قله افزوده شده است به طوري که اين فرسايس و سقوط سنگ ها از ارتفاعات به دامنه ها و مراتع پايين دست، مشکلاتي براي دامداران اين مناطق به وجود آورده

است. نام این کوه به روایتی بر گرفته از قوم دربیک مي باشد که تيره اي از ساکنان بوده که در حوالي درياي خزر سکونت داشته اند و به روايتي ديگر نام درفک برگرفته از دو واژه دال و فک مي دانند که معناي آن به زبان ديليمي نوعي پرنده شکاري از خانواده عقاب است و (فک) به معني لانه اي است که در مجموع آشيانه عقاب مي دانند. 

جاذبه هاي گردشگري:

كوه درفك، منطقه سرسبز ديلمان و اسپيلي ، آبشار لونك ، چشمه آب معدني لاريخاني ، منطقه آغوزي ، آبشار بابا ولي غار اسپهبدان ، تي تي كاروانسرا ، مناطق باستاني قلعه كوتي ، كوه پس و حسني محله ، قلعه كوتول شاه ، قلعه ديده باني روستاي گرماور ، حمام تاريخي ديلمان ، غار لو  علي (زاگام ) ،پناهگاه سنگي گيلاركش و شلمان.

عبور از جنگل _ يخچال درفک (کاسه آتشفشان قله آن)،در اين دشت بسيار وسيع دامداران کلبه ها سنگي زيبا ساخته اند که آن را زيبا تر نموده. در فصول بهار و تابستان دشت پر از گوسفند است .

 در گوشه اي ديگر از کاسه درفک نمادي زيبا و عميق واقع شده است که اين يخچال از قطرات آبي که از بالاي غار به پايين مي چکد تشکيل شده است که به جهت ذخيره شدن برف تبديل به يخ زيبايي گشته _ شيب غار زياد بوده و پيمايش آن بايد با تجهيزات غار نوردي باشد. دامداران و ييلاق نشينان منطقه در تابستان جهت تاميين آب مصرفي از ذوب نمودن برفهاي غاراستفاده مي نمايند .

راه هاي دسترسي:

صعود به اين قله مسيرهاي متعددي دارد:

الف)براي صعود به درفک مسير رودبار به ده شيرکوه در جناح جنوبي آن نسبتاً مسيري ناب ليکن بسيارطولاني مي باشد و بدليل تنوع پوشش گياهي آن بسيار جالب توجه است.راه از شيرکوه به گوسفند سراي لارنه و سپس به جيروني و در نهايت به کاسه آتشفشان درفک منتهي مي گردد.روي کاسه درفک که در واقع دهانه آتشفشان خاموش قديمي آن مي باشد کلبه هاي عشايري گيلک قراردارد همچنين در جناح شمالي کاسه درفک غار يخي بزرگي قرار دارد.  

ب)کوتاهترين مسير آن مسير شاه شهيدان (جبهه شرق) مي باشد.ابتداي کوهپيمايي از شاه شهيدان به صورت مراتع و علفزار شروع مي گردد و بعد از حدود يک ساعت به ابتداي مسير جنگلي خواهيم رسيد که عبور از جنگل ها نيز حدود يک ساعت طول خواهد کشيد.بعد از آن به ييلاق« ورنه بن»می رسیم.

پ)طولاني ترين مسير آن مسير از «سطلخ جان» (جبهه غربي) مي باشد که اين مسير از مسيرهاي طولاني صعود به درفک مي باشد و در سمت غرب واقع است. بدون شک مسير سطلخ جان از زيباترين مسيرهاي درفک و يا بهتر بگوييم از زيباترين مسيرهاي کوهستاني ايران مي باشد که از انتهاي روستا از کنار استخر بزرگ آب از پاکوب مشخصي صعود آغاز مي شود که در حين گذشتن از جنگل از پيچ و خمهاي دره نيز مي گذريم تا به منطقه «گرده تال» برسيم،از آنجا نيز صعود خود را ادامه مي دهيم تا به «سياه دره» رسيده و بعد از مدت ساعتي گذشتن به منطقه «جيروني پايين»رسيده که داراي سنگهاي سفيد و چند گودال در سمت چپ است و کمي پايين تر از آن چشمه آبي قرار دارد که در انتظار کوهنوردان است.

مسير هاي صعود قله درفک:  

مسير 1 : سياهکل _ ديلمان _ شاه شهيدان-ورنه بن _ اربناب _ قله درفک

مسير2 : رستم آباد _ تونکابن _ دشت ويل _ دفراز _ قله درفک

مسير 3:شيرکوه_لارنه_جيروني_قله درفک

سه شنبه 25/08/89

بر اساس برنامه، همه اعضاي شركت كننده در ايستگاه ها مورد نظر حضور يافتند. سرويس مورد نظر بعد از سوار كردن نفرات ايستگاه هاي آزادي و شركت سايپا به طرف كرج عظيمت نمود. با توجه به اينكه سرويس مورد نظر هم دفترچه تردد و هم صورت وضعيت نداشت از طرف باشگاه اجازه تردد به آن داده نشد. بعد از تماس هاي مكرر اعلام گردید كه سرويس هماهنگ نشده و بصورت شخصی سرويسي را هماهنگ و برنامه را اجرا نمائيد. پس از پيگيري هاي مكرر و مراجعه به ترمينال مسافري كرج ِنهايتا يك دستگاه ميدل باس هماهنگ كرديم تا از تهران راهي كرج (ترمينال كرج) شود. بعد از 5 ساعت معطلي در كنار اتوبان نهايتا سرويس ما در ساعت 20:30  به ترمينال كرج رسيد. بعد سوار شدن همه اعضا و گرفتن صورتوضعيت به طرف رستم آباد راهي شديم. بعد از عوارضي قزوين ماشين خراب شد و مدت يك ساعت معطل شديم و به همت يكي از همنوردان ماشين تعمير و به راه افتاديم. در ساعت 4:45 به روستاي شاه شهيدان رسيديم.

چهارشنبه 26/08/89

ساعت 5 صبح بعد از آماده شدن و هماهنگي با راننده براي برنامه برگشت از مسيري ديگر آماده حركت جهت صعود به قله درفك

شديم. پس از 5 ساعت كوهنوردي و پيمايش مسير جنگلي و  يك زمان استراحت 30 دقيقه اي براي صرف صبحانه در ساعت 10 به قله رسيديم.

بعد از استراحتي 15 دقيقه اي در قله و گرفتن چند عكس يادگاري در ساعت 10:15 به طرف غار درفك رفته و بعد از بازديد از آن

در ساعت 12 به طرف روستاي راجعون حركت كرديم. پس از 2:30 پيمايش در ساعت 14:30 جهت صرف نهار توقف نيم ساعته اي داشتيم. در نهايت در ساعت 17:30 به روستاي استخرگاه رسيديم و از آنجا توسط يك دستگاه وانت به روستاي راجعون عظيمت كرديم. بعد از نيم ساعت معطلي در ساعت 18 ماشين به روستاي راجعون رسيد. ساعت 18 همه افراد سوار ماشين شديم  بعد از پشت سر گذاشتن رستم آباد به رودبار رسيديم و در ساعت 20:30 در رستوراني شام خورديم.  در ساعت 21:30 پس از صرف شام راهي تهران شديم و نهايتا برنامه در ساعت 1 بامداد در تهران به پايان رسيد.

                                                                                                عکس : ابوالحسن نادی

+ نوشته شده توسط محمدرضا يادگاري در دوشنبه ۱ آذر۱۳۸۹ و ساعت ۱۲:۳۸ بعد از ظهر |

به بلنداي ارفه كوه

 سرسبزى جنگل هاى استان مازندران شهرت جهانى دارد. فصل بهار مناسب ترين زمان سفر محسوب مى شود و گروه هاى مختلف مردم در اين فصل تلاش مى كنند تا از مناطق جنگلى مازندران ديدن كنند.
يكى ازمناطق جنگلى اين استان كه تاكنون بكر مانده مناطق جنگلى منتهى به قلل سرخيل و ارفه كوه در منطقه سوادكوه است.
قله هاى سرخيل و ارفه كوه كه هركدام به ترتيب ۲۵۵۰ و ۲۸۳۰ متر ارتفاع دارند، از زيبايى هاى خيره كننده منطقه سوادكوه است كه هرسال در فصل بهار پذيراى تعداد بى شمارى از دوستداران طبيعت است.
مسير دسترسى به قلل سرخيل و ارفه كوه كه از ميان انبوه درختان جنگلى مى گذرد، زيستگاه انواع گونه هاى جانورى است كه چشم انداز زيبايى هاى طبيعى ويژه اى را در اين منطقه به وجود آورده است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط محمدرضا يادگاري در دوشنبه ۱۹ مهر۱۳۸۹ و ساعت ۱۷:۳ بعد از ظهر |

گزارش برنامه صعود به قله علم كوه

بمناسبت مبعث پيامبر گرامي (ص)

 طبق تقويم برنامه هاي گروه صعود قله علم كوه در تاريخ 17 و 18 و 19 / 04/ 1389 از مسير حصار چال انجام شد.

 

علم كوه

گزارش برنامه از علي ابراهيم زاده (سرپرست برنامه)

با گذراندن ترافيك سنگين بعداز ظهر به كلاردشت رسيديم و با يكدستگاه نيسان وانت مسير خاكي را پيموده و با كوله هاي سنگين و چادر پياده روي را شروع كرديم. مسير بسيار ديدني و صداي آب رودخانه ها لذت بخش است ، با پيمايش 5 ساعت به منطقه شب ماني رسيده و چادرها را برپا مي كنيم و پس ازصرف شام شب سردي را سپري مي كنيم . ساعت 4 بامداد 18 / 4 / 89 برخواسته پس از صرف صبحانه ساعت 5 صبح بطرف قله حركت مي كنيم و با پيمودن مسيرهاي پر شيب در ساعت 14 بعد از ظهر بر بلندي قله 4850 متري  علم كوه رسيده به همراه پرچم كشورمان و پلاكارد سايپا عكس يادگاري مي گيريم و بعد از يك ساعت توقف روي قله زيبا و مرتفع علم كوه آن را ترك مي كنيم . مسير بدليل ريزش سنگ و ناپايداري برفها با احتياط طي مي شود و در شب هنگام به چادرها مي رسيم . پس از صرف شام و استراحت صبح روز شنبه 19 / 4 / 89 بطرف جاده حركت مي كنيم و حدود ساعت 5 بعد ازظهر به قرارگاه رسيده و با صرف نهار و استراحتي كوتاه بطرف تهران رهسپار مي شويم . در بين راه توقف كوتاه جهت صرف شام داشته ودر ساعت 12 شب به تهران رسيديم ..   

گزارش تصويري در ادامه مطلب

 
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط رستم یادگاری در سه شنبه ۲۹ تیر۱۳۸۹ و ساعت ۹:۲۸ قبل از ظهر |
 

گزارش برنامه صعود به قله شاه كرم طالقان

 

 

به ادامه مطلب توجه فرمائید . . .


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط رستم یادگاری در دوشنبه ۳۱ خرداد۱۳۸۹ و ساعت ۱۰:۳۲ قبل از ظهر |

در هفته محيط زيست در راستاي تحقق شعار سايپا دوستدار محيط زيست  برگزار گرديد :

نگهباني از شقايق هاي دماوند

قله دماوند و دامنه های پوشيده از شقايق آن اولين اثر طبيعی - ملی ثبت شده کشور است که گروههای زيست محيطی و مدافع آثار طبيعی و ملی را به نگهبانی از آن ترغيب می کند.

 

هر ساله در نيمه  دو فصل بهار با شکوفائی  گلهای شقايق در دشت های دامنه های قله دماوند و دشت لار اين دشت ها ميزبان هزاران نفر گردشگر و مسافر می باشند که به تماشای اين دشتهای زيبا می آيند. ولی متاسفانه بعضی از اين ميهمانان با کندن پياز گلهای شقايق به تخريب و نابودی اين دشتهای زيبا می پردازند.
گروههای کوهنوردی و نهادهای غير دولتی مدافع محيط زيست به منظور اعلام هشدار و جلوگيری از تخريب گسترده گلهای شقايق قله دماوند با حضور در دشتهای محل رويش شقايق از اين گلها نگهبانی می کنند.

 اين طرح از سال 1384 هر ساله از 15 خرداد (روز جهاني محيط زيست) تا 13 تير (روز ملي دماوند) در روزهاي تعطيل برگزار می شود. از روز 21 خرداد ماه هر سال گروههای محيط زيستی مدافع محيط زيست با همراهی انجمن های کوهنوردی ايران نگهبانی از گلهای دشت شقايق را با حضور در دامنه های کوه دماوند در چند مرحله آغاز می کنند تا از انقراض اين گونه وحشی جلوگيری کنند.

علاوه بر نگهبانی از گلهای شقايق، گروههای کوهنورد زباله های انباشته شده در دشتها را که از سوی گردشگران در طبيعت رها شده اند جمع آوری و با پخش کيسه های زباله در گفتگو رو در رو با مردم به فرهنگسازی می پردازند.

 اما با اين وجود موضوعي كه توسط دوستاني كه سالهاي پيش در مراسم مشابه حاضر بودند و همچنين توسط بسياري از گردشگران حاضر در منطقه تاكيد مي شد ، كاهش تعداد و تراكم سال به سال شقايقهاي بود. مهمترين علت اين موضوع را بويژه در دشت ، مي توان به حضور متراكم گردشگران و اتومبيل ها در منطقه نسبت داد. متاسفانه نابودي خاك و پوشش گياهي زير چرخ اتومبيل ها كه بي هيچ ضابطه اي در جايجاي منطقه به چشم مي خورند ، كمپينگ و جمعيت زياد بازديد كننده ها باعث شده تا رويشگاه پيوسته سابق به حالت لكه لكه در آمده و در خود لكه ها نيز استمرار حضور انسانها لگد مال شدن پوشش گياهي و كاهش تراكم گلها را در پي داشته باشد.  تلاش دوستان كوهنورد در مسدود كردن مدخل دشت و خارج ساختن اتومبيل هاي موجود ، بدليل تعداد بسيار بالاي اتومبيل ها ، چندان كارساز نشد چه بسا با شرايط موجود نمي توان از گردشگراني كه در نقطه اي مستقر شده اند توقع داشت خودروي خود را به چندصد متر دورتر منتقل كنند.

  اينجا مسئوليت مديريت محيط زيست مطرح است كه با تدابيري مثلا مسدود كردن راههاي سواره رو ورود به دشت پيش از حضور گردشگران و ايجاد كريدور عبور با مصالح طبيعي ( مثلا سنگ چين بدون سيمان در فصل مناسب و با نهايت دقت و ظرافت ، كارگران توجيه شده و آموزش ديده و نظارت ويژه حتي استفاده از نيروهاي داوطلب NGO ها  از تخريب عرصه جلوگيري شود . البته منظور از مديريت به هيچ وجه اجراي طرحهاي به اصطلاح گردشگري و دخالت در طبيعت نيست ؛ چنين عرصه طبيعي بي نظيري فقط شايسته "گردشگري طبيعت" است نه هتل و رستوران و جاده آسفالته و ... .

امروز جمعه 21 خرداد ماه 89  به دعوت انجمن كوهنوردان ايران و به جهت حفاظت از محيط زيست، تيم كوهنوردي سايپا با هماهنگي اداره ورزش در هفته محيط زيست در راستاي تحقق شعار سايپا دوستدار محيط زيست ، توسط يكدستگاه ميني بوس از ساعت 5 صبح عازم شهرستان پلور كه در مجاورت كوه دماوند قرار دارد شدند و با حضور در دشت شقايق و منطقه لار براي حفاظت شقايق هاي وحشي تلاش كردند. اين برنامه كه شامل گفتگوي چهره به چهره با گردشگران در مورد اهميت و ارزش شقايق ها ، پخش بولتن ها، پيشنهاد خروج اتومبيل ها از عرصه هاي طبيعي و جمع آوري زباله بود ، با استقبال و واكنش مثبت مردم و گردشگران روبرو شد .

 چيدن گلها از جمله موارد مورد نظر در گفتگوها بود. چيدن گل يا به عبارتي حذف اندام زايشي گياه ،  با ايجاد اختلال در امر تجديد حيات ، باعث به خطر افتادن استمرار وبقاي نسل گياه مي شود.

در همين راستا تيم كوهنوردي سايپا به همراه انجمن كوهنوردان ايران، دانشگاه تهران، دانشگاه شريف، انجمن محيط زيست، گروه هاي كوهنوردي مازندران و خانه كوهنوردان ايران و جمعي از پيشكسوتان زيست محيطي كشور در تاريخ 21/03/89 در كنار جاده روستاي رينه مستقر شده و با نصب پلاكارد زيست محيطي با آرم سايپا و همچنين پوستر هاي سايپا دوستدار محيط زيست با مردم چهره به چهره صحبت و با گرفتن عكس و فيلم برداري اين روز را گرامي داشتند.

 تيم كوهنوردي سايپا به همراه گروه هاي ديگر تا ساعت 16 بعدازظهر در منطقه حضور داشتند و مورد تقدير و تشكر مسئولين آن منطقه و سازمان هاي كوهنوردي قرار گرفتند.                                                                         

با همکاری گروههای محيط زيست
هر جمعه مردم در دشت شقايق آموزش می بينند

بياييد همه با هم نگذاريم تا پروانه اي از روي انگشت طبيعت بِپرد ، بَبري از در طبيعت بيرون رود ، و بدانيم اگر كِرم نبود طبيعت چيزي كم داشت . 

 بر كلام ناهماهنگ جدايي خط كشيم

و با الهام از طبيعت زيبايمان

در سرور آفرينش نغمه اي موزون سر دهيم .

باشد كه با تلاش همه سبز انديشان، گام هاي بلند و استواري در جهت آبادي و آباداني، حفظ محيط زيست و منابع طبيعي ايران عزيز برداشته شود و به اميد روزي كه خارهاي بيابان نيز در پناه عاشقان محيط زيست احساس امنيت نمايند.

 علی رضا احمدی

+ نوشته شده توسط محمدرضا يادگاري در پنجشنبه ۲۷ خرداد۱۳۸۹ و ساعت ۲۳:۴۶ بعد از ظهر |

بر اساس تقويم مصوب تيم روزهاي پنج شنبه و جمعه مورخ 6و7 خرداد 89 بازديد از دومين اثر ملي ايران را داشتيم كه در استان مازندران  ارتفاعات جنوب شهرستان ساري واقع شده است . ثبت نام در روزهاي دوشنبه و سه شنبه انجام شده بود  و تعداد افراد 26 نفر بودند . ساعت 17 از جلو درب 3 سوار اتوبوس شديم و به علت ترافيك زياد حدوداٌ ساعت 30/18 در مسير جاده جاجرود قرار گرفتيم .با مشورت دوستان از مسير فيروزكوه راهي شديم.حدود ساعت 23 مسئول تيم آقاي مقدري در شهرستان قائم شهر به همراه يكي از افراد تيم به ما ملحق شدند .با وجود كار سخت روزانه و 6 ساعت در اتوبوس نشستن دوستان با نشاط و سرحال بودند .سپس راهي ساري شديم و حدود 5 كيلومتر مانده به شهر ساري ،جاده كياسر يا سد شهيد رجايي را واقع در جاده سنگ تراشان طي كرديم تا به پاسگاه پليس راهنمايي ساري –سمنان رسيديم . پليس راه متذكر شدند كه عبور اتوبوس از اين راه ممنوع است و مجوز ادارات و سازمانهاي مطبوع مانند محيط زيست –كوهنوردي- و جهانگردي لازم است . با اينكه با مسئول كوهنوردي ساري آقاي شجاعي هماهنگي شده بود وبا دوستان محلي نيز تماس داشتيم اين مسئله را متذكر نشدند تا قبلا چاره انديشي شود . آن شب دوستان بدون هيچ اعتراضي در اتوبوس  جلو ترمينال خوابيدند و صبح زود پس از اداي نماز و صرف صبحانه مختصري يك دستگاه ميني بوس گرفتيم و راهي منطقه شديم ، لازم به ذكر است فاصله از ساري تا آن محل 135 كيلومتر است . ساعت 30/8 به شهر كياسر رسيديم  و حدود ساعت 9 در كنار چشمه جماالدين كلا توقف كرديم تا از آب گواراي آن بنوشند و حدود ساعت 30/9 به دو راهي تلمارد رسيديم كه از جاده اصلي جدا شد و به سمت روستاي اورست رفتيم . بعد از عبور از روستا يك جاده خاكي به طول پنج كيلومتر را پيموديم و ساعت 10 پاي كوهي متوقف شديم كه چشمه ها بالاي آن قرار داشتند.با برداشتن كوله ها راهي محل چشمه ها شديم . چندين چشمه كوچك جاري بود كه داراي آب شور و املاح آهن بودند و در قسمت غرب آنها چشمه هايي با آب ترش مزه داشت كه گاز دار بودند .. حدود نيم ساعت عكس گرفتن و شنا در چشمه اصلي تقريباٌ ساعت 12 منطقه را به سوي ميني بوس ترك كرديم . راننده در  روستاي اورست جلو منزل خود توقف كرد و با چاي وشربت از دوستان پذيرايي كردند. ساعت 14 در رستوران جنگلي صنوبر كه آشناي مسئول كوهنوردي ساري بود توقف كرده پس از اداي نماز نهاري صرف كرديم و ساعت 16  راهي تهران شديم . ساعت 19 در گردنه كدوك توقف كرده و با شام مختصري  از دوستان پذيرايي شد . هنوز نيم ساعت بيشتر نيامده بوديم كه فاجعه شروع شد . چرخ جلو اتوبوس پنچر شد و راننده زاپاسش فقط مناسب چرخ ها ي عقب بود . هر ده دقيقه يكبار توقف مي كرديم تا چرخ را باد بزند بلاخره به شهر دماوند رسيديم و يك مغازه آپاراتي باز بود ، چرخ را پنچر گيري كردند  و حدود ساعت 12 دوستان تهراني را پياده كرديم و حدود ساعت 1 نيمه شب بعد از پل فرديس با دوستان كرج پياده شديم و تاكسي گرفته رهسپار خانه شديم .بايد متذكر شويم مسير بهتر اين منطقه از سمنان جاده شهميرزاد است .

گزارش : از محسن مقدري

+ نوشته شده توسط محمدرضا يادگاري در چهارشنبه ۱۲ خرداد۱۳۸۹ و ساعت ۱۵:۵۰ بعد از ظهر |
 

 زمان جمعه 20/09/  8 8

 ساعت 4 صبح همراه تعدادی از دوستان از میدان اصلی کرج سوار یک دستگاه مینی بوس شدیم و ساعت 30/4  دوستانی را که شیفت سوم بودند ازجلو درب 3شرکت به همراه فلاسک چای  وتغذیه سوار کردیم و ساعت 5 بقیه همنوردان را از خیابان آزاد ی سوار کرده و عازم فشم و شمشک شدیم .لازم به ذکر است یکی از دوستان شیفت سوم برای هماهنگی وضعیت کار خود با مسئول مربوطه یک مقدار طولانی شده بود و اطلاع نداده بود که منتظرش بمانیم با هزینه سنگین تاکسی گرفته بود در خروجی جاده فشم به ما ملحق شد. ساعت 30/7 به ارتفاعات دیزین , ورودی پیست رسیدیم باصرف صبحانه و تعویض لباس ساعت 8 صبح صعود ما شروع شد .  برف کوبی سنگینی در مسیر وجود داشت که بعضی مناطق فرد جلو تا کمر در برف فرو می رفت و هر یکربع زمان فرد جلو را عوض می کریم  , دمای محل شروع 12- بود و باد سردی می وزید هرچند که هوا آفتابی بود .در طول مسیر تا قله دو بار استراحت ده دقیقه ای داده شد . تعداد 4 نفر از دوستان از نزدیکی قله حدود ارتفاع 4000 متر به خاطر احساس خستگی شدید برگشتند و با بقیه دوستان ساعت 20/1 عصر در قله بودیم . ارتفاع نهایی 4300 متر بود و دمای هوا همراه بادی که می وزید به 16 درجه زیر صفر رسیده بود . حدود ده دقیقه با دوستان عکس گرفتیم و بیاد دو نفر از پیشکسوتان مرحوم تیم سوره فاتحه قرائت شد . در حین فرود یک گروه 4 نفره از همنوردان باشگاه تهران را در نزدیکی قله دیدیم آنها از اینکه مسیر را بخوبی برای آنها کوبیده و آماده کردیم بسیار تشکر کردند . ساعت 30/4 عصر به محل توقف مینی بوس رسیدیم و با دوستان نهار مختصری حین حرکت میل کردیم . نزدیک چهار راه ایران خودرو مینی بوس خراب شد و با هل دادن آن را تا درب 3 شرکت رساندیم و پس از معطلی حدود 40 دقیقه با دو دستگاه تاکسی راهی کرج شدیم .

(گزارش از جواد رویانی)

+ نوشته شده توسط محمدرضا يادگاري در شنبه ۲۱ آذر۱۳۸۸ و ساعت ۱۶:۳۶ بعد از ظهر |
طبق اعلام برنامه ساعت 5 صبح روز جمعه مورخ 22/08/88 يكدستگاه ميني بوس در خيابان آزادي روبروي ايران فيلم تعدادي از همنوردان را سوار نمودند و حدود ساعت 30/5  از جلو درب 3 شركت دوستاني را كه شيفت سوم بودند سوار نموده وعازم كرج گرديدند . ساعت 10/6 از ميدان اصلي كرج نيز تعدادي از همنوردان   به آنها پيوستند . وحدود ساعت 20/6 من ودو تا دوستان ديگر از زير پل سه راه گوهردشت سوار شديم .حدوداٌ ساعت 7 بود كه در ابتداي شهرك جديدهشتگرد  آقاي رستم يادگاري مسئول برنامه به همراه يك راهنماي محلي آقاي جواد محمديان كه از دوستان ايشان بود را سوار نموديم .ضمناٌ نان گرم جهت صبحانه دوستان تهيه نموده بودند و سپس راهي روستاي فشند شديم . ساعت حدود 30/7 در انتهاي روستا محل شروع برنامه پياده شديم ، كوله ها و سايل را برداشته عازم قله شديم مسير بسيا زيبايي بود كه داراي رودخانه ، درخت و آبشارهاي زيادي بود .حدود دو ساعت از مسير را رفته بوديم كه يكي از همنوردان بدليل آسيب ديدگي پا پس از گذشت يك سال در برنامه شركت مي كردند و آمادگي لازم را نداشتند تصميم گرفتند كه از ادامه را منصرف شده و برگردد پس از اينكه با مسئول مربوطه هماهنگي كردند و اعلام كردند هيچ مشكلي ندارند و بتنهاي مي توانند برگردند ، مدت كوتاهي استراحت كرده و برگشتند ، دو ساعت ديگر ادامه داديم كه دو تا از دوستان احساس كردند قادر به ادامه مسير نيستند و با هماهنگي سرپرست در آنجا به استراحت پرداختند تا در راه برگشت پس از صعود قله به همراه تيم برگردند. ساعت 30/1 بود كه به قله رسيديم ، پس از اداي نماز ظهر ، عكاسي و صرف نهار فرود از قله را شروع كرديم . بنا به پيشنهاد راهنما مسير غربي را كه مسير زمستاني و كوتاه تر بود انتخاب كرديم ، اما چون آن دوستان در مسير صعود منتظر ما بودند با پيشنهاد مسئول سه تا از دوستان از آن مسير برگشتند تا با آنها همراه شوند . ساعت 30/5 به محل ميني بوس در روستاي فشند رسيديم . در ضمن برگشت توسط مسئول جلسه پيشنهادات و انتقادات از اجراي برنامه برگزار گرديد و به سوالات همنوردان پاسخ داده شد . در مجموع برنامه خوبي بود .

گزارش : از جواد روياني

+ نوشته شده توسط محمدرضا يادگاري در شنبه ۲۱ آذر۱۳۸۸ و ساعت ۱۶:۱۷ بعد از ظهر |

تاريخ برنامه: 17/7/88

محل اجراي برنامه: استان تهران

زمان رفت و برگشت5 صبح ازكرج و ساعت 19برگشت به مبداء

تعداد شركت كننده:20نفر

مسئول برنامه: حسن نادي

تعداد وسايل رفت و آمد: يك دستگاه ميني بوس

 شرح مختصر برنامه

طبق تقويم مصوب ساليانه تيم كوه نوردي سايپا اين بار صعود به قله 3260متري پهنه حصار از ضلع جنوبي آن (روستاي واريش) در دستوركار قرار مي گيرد . وپس از مشخص شدن اعضاء شركت كننده همگي درساعت مقرر در مسيرمان سوار بر ماشين شده وبا كمي تاخير ساعت 45/7صبح به روستاي واريش رسيديم . بلافاصله بعد ازكمي نرمش از مسير پاكوب شمال روستا راهي قله شديم .ساعت 9صبح براي صرف صبحانه توقف كرديم و سپس بعد از صبحانه مفصل در امتداد مسير پاكوب به سمت بالا حركت كرديم . پس از پشت سر گذاشتن دره اي سرسبز كه رودخانه فصلي در آن جاري  است وعبور از شيب تند به دشت وسيعي در انتها ميرسيم كه در نگاه اول مارا به ياد ميدان چال ميشان قله الوند مي اندازد .

در منتهي اليه شرق كوه  بناي يك امامزاده موجود است كه محل مناسبي براي شب ماني ميباشد . پس عبوراز  دشت در انتها قله زيباي پهنه حصار روبرويمان رخ مي كشد . ودرادامه مسير ساعت 40/12دقيقه سرپرست تيم استراحت بعدي را اعلام ميكند و بعد صرف تنقلات و چاي به مسيرمان جهت صعود ادامه داده و به لطف ايزد منان همگي ساعت 30/13 به قله مي رسيم .

پس از گرفتن چند عكس يادگاري و خوردن تنقلات و خواندن سرود هميشه سرفراز ايران رهسپار پايين ميشويم  .

نهار را در محلي كه قبلآ صبحانه خورده بوديم صرف كرده و در ساعت 18 به روستا ميرسيم .همگي ازاينكه به قله صعود كرده روز خاطره انگيزي را سپري كردند و خوشحال شاداب به آغوش گرم خانواده برگشتيم .

 

+ نوشته شده توسط محمدرضا يادگاري در سه شنبه ۲۱ مهر۱۳۸۸ و ساعت ۱۸:۱۹ بعد از ظهر |

طبق اطلاعيه سازمان گسترش به مسئولين تيم روز سه شنبه مورخه 14/7/88 در دفتر كوهنوردي موضوع صعودبه دوستان اطلاع داده شد و پس از مذاكره مسئولين سه نفر جهت شركت در برنامه معرفي شدند . روز پنج شنبه مورخه 16/7/88همنوردان عليرضا اكبري ،علي ابراهيم زاده و بنده جواد روياني با قطار ساعت هفت از كرج به سوي تبريز رهسپار شديم .ساعت40/6 به تبريز رسيديم ،با مسئول تيم كوهنوردي تراكتور سازي تماس گرفتيم و ساعت 7 به باشگاه فرهنگي ورزشي تراكتور سازي رسيديم .شايان ذكر است كه تعدادي از تيم ها شب قبل را در خوابگاه ورزشي قهرمانان استان آذربايجان سپري كرده بودند . تا ساعت 9 اكثر تيم ها رسيدند و صبحانه ميل كرديم . سپس آقايان مهندس ذاكري ، مهندس پورفلاح و دكتر بيات از سازمان گسترش رسيدند و در حياط باشگاه دوستان گرد آمدند آين آقايان ضمن خوش آمد گويي، پيرامون اهداف طراحي اين صعودهاي مشترك و برنامه هاي آينده سازمان براي تيم ها ي ورزشي مختلف صحبت كردند . ساعت 15/10 با 4 دستگاه ميني بوس ( كه ضعف اصلي برنامه انتخاب اين خودروها بود  در جاده كفي 50 كيلومتر در ساعت و جاده سر بالايي با سرعت 20 كيلومتر طي طريق مي كردند  ) عازم مشكين شهر شديم .ساعت 3 در شهر لاهرود نهار خورديم و ساعت 5 غروب به شاه بيل محل شروع كار رسيديم . حدو 20 دقيقه طول كشيد تا لباس ها را عوض كرديم و كوله ها را به لندور ها داديم . ضمناٌ بعضي از گروهها با خودروهاي شركت هاي مربوطه مستقيماٌ به شاه بيل آمده بودند . با 61 نفر از 15 شركت مختلف برنامه آغاز شد و حدود ساعت 40/8 به جانپناه شيخ صفي الدين در ارتفاع 3600 رسيديم .مسئول تيم برنامه زمانبندي را اعلام كردند وپس از صرف شام و اقامه نماز ، كوله هاي حمله آماده شد وساعت 10 شب خاموشي اعلام شد . ساعت 4 صبح بيدارباش اعلام شد و يكساعت جهت اقامه نماز و صرف صبحانه در نظر گرفته شده بود . حدوداٌ ساعت 5 صبح بود كه 54 نفر با آمادگي خوب عازم قله شديم و هفت نفر كه آمادگي نداشتند در همانجا استراحت كردند . ابتداي شروع حدود يك ساعت برف مي باريد و كل افراد با اندك زماني اختلاف ساعت 40/9 دقيقه به قله رسيدند پس از خواندن دعاي فرج و سرود ملي با پلاكاردهاي مختلف عكس گرفتيم در نوك قله نيز دوباره برف شروع به باريدن كرد –سطح درياچه كاملاٌ يخ زده بود و زيبايي فصل بهار را نداشت .

ساعت 15/10 فرود ازقله شروع شد و ساعت يك به جانپناه رسيديم با جمع آوري وسايل اينبار همه سواره با لندورها به شاه بيل برگشتيم .ساعت 2تا3 فرصتي بود تا در آب گرم شاه بيل شستشويي كرديم . دوستان سازمان گسترش در اين فاصله رسيدند و جلسه اختتاميه همانجا برگزار شد و به افراد يك لوح ويك ساعت مچي هديه داده شد . ساعت 4 با ميني بوس ها عازم مشكين شهر شديم ، هماهنگي شده بود و ساعت 6 عصر نهار را در آنجا ميل كرديم و ساعت 10 شب به خوابگاه قهرمانان رسيديم . صبح روز يكشنبه 19/7/88 بليط قطار تهيه كرديم و تا عصر فرصتي بود دوستان را كه مكان هاي باستاني وديدني تبريز را نديده بودند همراهي كرديم وعصر ساعت 30/5 با قطار عازم كرج شديم .

گزارش از : جواد رویانی

 

+ نوشته شده توسط محمدرضا يادگاري در دوشنبه ۲۰ مهر۱۳۸۸ و ساعت ۱۹:۱۰ بعد از ظهر |

تاريخ اجراء : 13 و 14 شهريور 1388 (13و 14/06/88)

منطقه اجراء : جاده چالوس، سيا بيشه

تعداد شركت كننده : 10 نفر

سرپرست برنامه : رضا صنعت

مدت برنامه : 5/1 روز

در حال گذراندن دوره غار بوديم كه علي پيشنهاد اجراي اين برنامه رو داد كه به اتفاق سه نفر ديگه از دوستان اجراش كنيم. از اونجا كه خاطره بسيار خوبي از پيمايش دره آندرسم داشتم و به جهت آشنايي با مسير براي قرار دادن اين برنامه در تقويم سال آينده گروه فورا پيشنهادش رو قبول كردم و بالاخره برنامه چند روز قبل از اجرا نهايي شد كه البته با تعداد 12 نفر كه دو نفر به دلايلي نتونستن بيان و تيم با تعداد 10 نفر بسته شد. با توجه به اينكه تعدادي از دوستان روزه بودن و براي اينكه روزه اونها باطل نشه ساعت 12:30 توسط يكدستگاه ون به طرف جاده چالوس راهي شديم. در ساعت 13:30 دو نفر از دوستان كرجي را هم در ابتداي ورودي جاده چالوس سوار كرده و راهي شديم. ساعت 15:30 بعد از عبور از سرازيريهاي سيا بيشه وارد جاده فرعي سمت چپ جاده كه ورودي نيروگاه سياه بيشه  بود شديم و به دليل نداشتن نامه رسمي از ارگان مربوطه از ورودمان جلوگيري شد كه بعد از مدتي گفتگو با مسئولين حراست آنجا اجاره ورود را گرفتيم و با ماشين تا كنار امامزاده اي كه در آن منطقه قرار داشتن رفتيم.

در ساعت 16: 30 وارد محوطه امامزاده شديم و بعد از تعويض لباس  و آماده شدن اعضاي تيم در ساعت 16:45 در مسير پاكوب در جهت شمال غربي در مسيري جنگلي شروع به حركت نموديم.

مسير جنگلي با شيب ملايم به سمت بالاي تپه، تقريبا تمام مسير را درسايه درختان هستيم. راه مال‌رو نسبتن پهن، ما را به جلو هدايت مي‌كند.

مسير پاكوب مشخصي داشت و در انتها هم بالاي تپه بدون پوشش گياهي و طول راه هم چشم اندازهاي قشنگي از قله وروشت !!!در ساعت 7 به ابتداي دره ورودي كمجل رسديم . با توجه به اينكه قبل از رسيدن به مكان مناسب امكان تاريكي هوا زياد بود وهمچنين مه غليظ منطقه، تصميم گرفتيم در جاي مناسبي شب ماني كنيم و روز بعد به برنامه بپر دازيم. بعد از مستقر شدن در محلي مناسب و تهيه آتش همه سرگرم تهيه شام شدند. و بعد از صرف شام در ساعت 10:30 كم كم آماده خواب شديم. به علت سرد بودن و ناهموار بودن محل استراحت، خواب راحت و كاملي نداشتيم.

ساعت 6:30 از خواب بيدار شده و بعد از صرف صبحانه و آماده كردن كوله ها و وسايل فني ساعت 8 به طرف دره حركت كرديم و در ساعت 8:30 به ابتداي اولين آبشار كه آبشار كوتاهي بود رسيديم.

 پس از پشت سر گذاشتن 5 آبشار نسبتا كوتاه كه اكثرا تنه درختان است و ويژگي قابل ذكري ندارند فرود آمده‌ايم ، در حدود ساعت 11 به محلي كه براي شب ماني گروهي بسيار مناسب است و تنها محل براي كمپ گروهي است رسيديم.

 قسمتي كه تنه درختان بلند از دو طرف دره، به داخل سقوط كرده و جنگلي از درختان افقي را ايجاد كرده‌اند.
فقط 300 متر جلوتر اولين آبشار را به ارتفاع 7متر از تنه يك درخت فرود مي‌رويم. 100 متر بعد يك آبشار بلند مقابلمان است كه در بالاي آن يك درخت تنومند آرميده است. كارگاه طنابي است با حلقه فرود كه به دور آن حلقه شده است. از يك درخت زنده چند متر بالاتر از آن كارگاه را حمايت كرده و 25متر از آن فرود مي‌رويم.


پشت سر هم از دو آبشار فرود مي‌رويم. اولي از تنه درخت به ارتفاع 15متر و دومي از دو رول كه با طناب و حلقه فرود كف دره قرار دارند. 35متر از اين كارگاه فرود مي‌رويم. آخرين نفر بصورت دولا فرود آمده و كارگاه را جمع مي‌كند.

 يك ربع ساعت بعد به آبشاري مي‌رسيم كه با كلاهكي بدقلق راهمان را بسته است. قبل از آن يك آبشار كوتاه را دست به سنگ پايين آمده بوديم. به لحاظ شكل ظاهري كه به علت لاخ‌شدن يك سنگ بزرگ در دره ايجاد شده و همين‌طور فرود كلاهكي و بدقلقي كه دارد يادآور فرودهاي دره اندرس است.
50 متر بعد به آبشاري زيبا و با شكوه به ارتفاع تقريبي 60متر مي‌رسيم. قسمتي را از تنه درخت تا يك كارگاه راحت فرود رفته و براي قسمت بعدي نيز از تنه درخت فرود مي‌رويم.

 50 متر در كف سنگي دره پيش مي‌رويم تا به يك آبشار 35متري برسيم. 20متر بعد يك آبشار كوتاه ولي بدقلق براي فرود سر راهمان است. از سمت چپ دره كمي صعود مي‌كنيم و يك آبشار را دور مي‌زنيم. نزديك 100متر تا آبشار بعدي در كف دره راه مي‌رويم. اين‌جا تنها جايي است كه امكان شب‌ماني ايمن يك گروه بزرگ در آن وجود دارد.
كارگاه آبشار 35متري بعدي دو رول است كه فرود مي‌رويم. با فاصله كمي يك آبشار 7متري را از سمت شرق دست به سنگ پايين مي‌رويم.

با توجه به اينكه تيمي از خانه كوهنوردان تهران و ساپكو در جلوي ما بودند مجبور شديم توقف اجباري 45 دقيقه اي داشته باشيم. بعد از اين دو آبشار بلند پشت سر هم قرار دارد. از كارگاه با دو رول 40متر فرود مي‌رويم.

حدود 30متر بعد يك آبشار 7متري را از يك تك رول فرود مي‌رويم و چند متر بعد يك پله دومتري بصورت دست به سنگ پشت سرگذاشته مي‌شود.
 500 متر بعد يك آبشار 12متري را از تنه درخت فرود مي‌رويم و پشت سر آن يك آبشار دوپله كه در مجموع   25 ارتفاع دارد را فرود مي‌رويم. سه آبشار 10- 15متري را پشت سر هم فرود مي‌رويم. تك‌رولها را با استفاد از تنه درختان حمايت مي‌كنيم. ساعت 18:30 طناب آخرين آبشار را دسته كرده و در كوله مي‌گذاريم و ده دقيقه بعد با لباس‌هاي خيس وارد جاده چالوس مي‌شويم. بعد از كمي استراحت و خوردن تمشكهاي رسيده و آبدار كنار جاده و تعويض لباسها در ساعت 19:30 به طرف تهران راهي شديم.

عکس و گزارش : محمد رضا یادگاری

+ نوشته شده توسط محمدرضا يادگاري در سه شنبه ۱۷ شهریور۱۳۸۸ و ساعت ۸:۴۱ قبل از ظهر |

تاريخ اجراء : 30/05/1388

منطقه اجراء :  استان قزوين – 25 كيلومتري اوج – شهر آبگرم - روستاي قلعه كرد

تعداد شركت كننده : 15 نفر

مدت اجراي برنامه : يك روزه

نوع برنامه : بازديد و پيمايش غار كه نسبتا فني بوده وبراي ورود به آن نياز به تجهيزات فني مي باشد.

سرپرست برنامه : عليرضا غلامزاده

راهنما : منصور غلامي ( از گروه كوهنوردي قزوين)

 بر اساس تقويم تيم برنامه پيمايش غار قلعه كرد در مورخه 30/05/1388 اجرا گرديد. برنامه بر اساس زمانبندي و برنامه ريزيهاي قبلي ساعت 4:30 از ميدان آزادي بوسيله يك دستگاه ميني بوس آغاز گرديد. ساعت 5 صبح توقف كوتاهي در مقابل شركت سايپا داشته و بعد از اتنقال تجهيزات فني به داخل ماشين به طرف كرج راهي شديم. ساعت 5:30 در ايستگاه كرج ( سه راه گوهردشت )  توقف نيم ساعته اي داشتيم كه علت اين توقف نسبتا طولاني خواب ماندن يكي از همنوردان بود كه در انتهاي برنامه از خجالت  ايشان در آمديم. ساعت 6 به طرف قزوين راهي شديم و ساعت 7 صبح در ميدان مينودر(غريب كش) قزوين جهت سوار نمودن راهنما توقف كوتاهي نموديم. بايد به اين نكته توجه كرد كه چند كيلومترقبل از رسيدن به عوارضي قزوين، وارد جاده قديم قزوين- الموت شويم. بعد از سوار نمودن راهنما در جهت غرب وارد شهر قزوين شديم و بعد از رسيدن به اولين چهار راه (چهار راه ولي عصر) در جهت جنوب (به طرف خيابان خرمشهر) تغيير جهت داده و در مسير تاكستان – همدان قرار گرفتيم. مسير را ادامه داده تا به سه راهي همدان رسيديم و به طرف همدان ادامه مسير داديم.ساعت 7:45 از ميدان امام خميني شهر اقباليه و ساعت 7:50 از كنار پليس راه قزوين – همدان عبور مي كنيم.

ساعت 9 به شهر آبگرم كه در 25 كيلومتري شهر آوج بود رسيديم. بعد از ورود به شهر آبگرم بعد از طي مسافت بسيار كمي (حدود 200 متر) خياباني در سمت راست ما كه تابلويي بر جلوي آن نصب شده وجهت روستاي حصارولي عصر و برجهاي تاريخي خراقان را نشان مي داد، قرار داشت به طرف جنوب تغيير مسير داديم. در اين جاده فرعي سه روستا به نامهاي حصار ولي عصر علي آباد (كردوين) و قلعه كرد قرار دارد.بايد توجه داشت كه در اين جاده فرعي مسيرهاي آسفالته فرعي ديگري هم وجود دارد كه بايد توجه كرده و از جاده اصلي خارج نشويم. مسير اصلي تا قبل از روستاي حصارولي جاده سمت چپ مي باشد و بعد از عبور از روستاي حصار ولي عصر يك دوراهي ديگر نيز وجود دارد كه مي بايست مسير سمت راست را طي كرد. ساعت 9:30 از كنار پمپ بنزين حصارولي عصر (اخوان عسگري) گذشتيم و بعد از پمپ بنزين همان طور كه در بالا اشاره شد يك دوراهي وجود دارد كه مسير سمت راست را ادامه داديم و وارد روستاي حصار ولي عصر شديم. بعد از خروج از روستاي حصارولي عصر برجهاي خراقان كه مربوط به دوران حكومت مغول است از دور نمايان گرديد. بعد از برجهاي خراقان مجددا به دوراهي مي رسيم كه بايد مسير سمت چپ را برويم. ساعت 9:45 وارد روستاي علي آباد شديم و بعد از طي مسافت 10 دقيقه به روستاي قلعه كرد رسيديم كه جاده خاكي آن در سمت راست ما در حدود 1000 متر تا داخل روستا كشيده شده بود .

ساعت 10 صبح وارد روستا شديم و بعد از تعويض لباسها و آماده نمودن كوله ها به طرف دهانه غار كه در تپه اي مشرف به روستا و در فاصله نيم ساعتي از روستا قرار داشت حركت كرديم.

 ساعت 11 به دهانه غار رسيديم و ساعت 11:30 بعد از نصب كارگاه در جلوي دهانه ورودي بعد از يك فرود حدودا 12 متري وارد غار شديم. محل كارگاه سنگ طبيي بود كه درست كنار دهانه قرار داشت.

  راهنما نفر آخري بود كه فرود آمد و قبل از فرود آمدن يك نردبان بكسلي نصب كرد و طناب را نيز به صورت دولا (قرقره) در كارگاه نصب كرد و بعد فرود آمد تا هم در هنگام برگشت سرعت خروج بيشتر شود و هم هنگام استفاده از نردبان با طناب نفر را حمايت كند.  تجهيزات اضافي و صندلي هاي فرود را باز كرده و در محلي قرار داديم و شروع به بازديد تالارهاي مختلف غار كرديم.

 

  ساعت 1:30 در انتهاي يكي ازتالار هاي غار نهار خورديم و ساعت 4 بعد ازظهر از غار خارج شديم.

 ساعت 5 به روستا بازگشته و بعد كمي استراحت به طرف تهران به راه افتاديم . ساعت 10:30 در ايستگاه كرج تعدادي از دوستان كرجي پياده شدند و نهايتا برنامه در ساعت 11:30 در تهران به پايان رسيد.

توجه:

بايد توجه داشته باشيم كه با توجه به نا امن بودن منطقه حتما با راهنما وارد منطقه شويد و استفاده از نردبان سيار به بالا رفتن سرعت برنامه كمك مي كند.

 تيم كوهنوردي سايپا

 عکس از : محمد نصیری

گزارش: محمد رضا یادگاری

+ نوشته شده توسط محمدرضا يادگاري در دوشنبه ۲ شهریور۱۳۸۸ و ساعت ۳:۰ قبل از ظهر |

Powered by WebGozar

Powered By
BLOGFA.COM